Nic na świecie nie zdarza sięprzez przypadek.

Paulo Coelho

Zespół

Pierwsza wizyta u psychologa dla wielu osób może okazać się bardzo stresująca, zwłaszcza gdy nie do końca wiadomo, czego można się po niej spodziewać. Pojawianie się wątpliwości jest naturalne, jednak nie należy się im poddawać. Psycholog bądź psychoterapeuta jest przecież osobą, która ma nam pomóc, dlatego nie należy obawiać się rozmowy. Podczas pierwszego spotkania specjalista zbiera najważniejsze informacje, które określa się jako podstawowy wywiad. Prawdopodobnie pojawią się pytania o to, co nam sprawia trudność, o okoliczności w których zaczynamy odczuwać stres bądź negatywne emocje, wydarzenia z przeszłości, jakie mogą mieć na nas duży wpływ itd. Być może zostaniesz poproszony o opowiedzenie kilku słów o sobie, np. czym się zajmujesz, jaki masz kontakt z rodziną i przyjaciółmi, w jakim środowisku czujesz się najlepiej lub jakie są Twoje mocne i słabe strony. Wiele zależy od tego, z jakim problemem chcesz się zmierzyć. Jeśli niektóre pytania wydają się zbyt intymne bądź krępujące, nie musisz na nie odpowiadać. Warto jednak pamiętać, że terapia ma na celu pracę nad sobą, dlatego warto, aby psycholog lub psychoterapeuta dowiedział się o Tobie jak najwięcej.

Pierwsza wizyta stanowi pewnego rodzaju konsultację, dlatego nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań z wyprzedzeniem – wystarczy po prostu przyjść na spotkanie. Obawy dotyczące dyskrecji także są bezpodstawne, gdyż psycholog ma obowiązek dotrzymać tajemnicy. Wszystko, czego dowie się w czasie psychoterapii stanowi tajemnicę lekarską i nie może zostać powierzone osobom trzecim. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie zaufania w relacji psychoterapeuta-pacjent. Jeśli masz jakieś pytanie, możesz je zadawać na bieżąco podczas wizyty. Psycholog z pewnością chętnie udzieli Ci odpowiedzi i będzie otwarty na wymianę zdań. Nie musisz się martwić, że zostaniesz oceniony, terapia nie polega bowiem na wystawianiu opinii za zachowania. Najlepiej jednak przekonać się o tym wszystkim osobiście.

Zmiany to proces, poprzez który przyszłość

wchodzi w nasze życie.

Adres
KATOWICE
ul. Słowackiego 12 lok. 7

Telefon
+48 663 127 027

Katarzyna Smaruń

Psycholog i psychoterapeuta

Katarzyna Smaruń

Pomysłodawczyni i założycielka Pracowni Psychoterapii Solutio. Magister psychologii, obecnie w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej. Ukończyła szkolenie z zakresu psychoterapii w Centrum CBT - Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych kursach, szkoleniach i konferencjach, by teorię móc zastosować w praktyce. Obecnie doskonali swój warsztat zawodowy w nurcie psychodynamicznym w Śląskiej Szkole Psychoterapii.

Paulina Wróbel

Psycholog i psychoterapeuta

Paulina Wróbel

Psycholog, psychoterapeuta w trakcie całościowego szkolenia przygotowującego do uzyskania certyfikatu Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej (CTPB) w Warszawie, certyfikowany terapeuta EMDR Europe. Doktorantka w Instytucie Psychologii UJ (Zakład Psychologii Klinicznej) oraz pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Psychologii UP w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z zakresu psychologii zaburzeń, diagnozy, pomocy psychologicznej oraz psychologii traumy. Autorka publikacji naukowych i wystąpień konferencyjnych. Jej zainteresowania zawodowe obejmują: psychologię zdrowia, psychopatologię, psychotraumatologię i neuropsychologię. Doświadczenie kliniczne zdobyła pracując na oddziałach somatycznych i psychiatrycznych m. in. w Centrum Psychiatrii w Katowicach i Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zajmuje się psychoterapią indywidualną pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i adaptacyjnymi. Pracuje pod stałą superwizją.

Agata Lipiecka

Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Agata Lipiecka

W Pracowni Psychoterapii Solutio to specjalistka od sytuacji kryzysowych. Zajmuje się zarówno diagnostyką, psychoterapią indywidualną i par, jak również pracą z dziećmi i młodzieżą. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Punkcie Wsparcia Psychologicznego przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu, a także w Akademickim Centrum Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej SWPS czy Centrum Psychiatrii w Katowicach. Obecnie współpracuje z Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą w Bytomiu. Absolwentka Śląskiej Szkoły Trenerów „Gniazdo”.

Aleksandra Wincz

Psycholog i psychoterapeuta

Aleksandra Wincz

Specjalistka od psychoterapii indywidualnej, par i rodziny. Otwarta na ludzi i ich problemy, zawsze pomocna. Absolwentka Studium Psychologicznego Treningu Grupowego i Warsztatu Umiejętności Psychospołecznych oraz Studium Psychoterapii Integratywnej. Uczestniczka Kursu Psychoterapii Systemowej. Swoje bogate doświadczenie zawodowe zdobywała pracując m.in. w Ośrodku Medyczno-Terapeutycznym „Syriusz” w Żorach, MOPS w Zabrzu i Bytomiu, a także w organizacjach wspierających osoby niepełnosprawne. Pomogła wielu osobom, pomoże i Tobie!

Iwona Łukasik

Psycholog i psychoterapeuta

Iwona Łukasik

Jest psychologiem ze specjalnością kliniczną i wychowawczą ( Uniwersytet Śląski w Katowicach), psychoterapeutą. pracującym w nurcie psychodynamicznym ( Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) oraz wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Centrum Psychiatrii w Katowicach oraz ośrodku leczenia zaburzeń odżywiania i zaburzeń nerwicowych "Dąbrówka" w Gliwicach. Jej celem jest sięganie do najgłębszych zasobów człowieka aby zwiększyć jego świadomość, przywrócić wiarę w siebie, polepszyć relacje z innymi i zwiększyć skuteczność w różnych dziedzinach życia. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par i małżeństw, konsultacje dla rodziców, oraz warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej i treningów relaksacyjnych. Jeśli odczuwasz bezradność wobec swoich trudności oraz szukasz osoby empatycznej, zaangażowanej i profesjonalnej - umów się na wizytę.

Remigiusz Szałkowski

Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Remigiusz Szałkowski

To nasz specjalista od psychoterapii osób dorosłych oraz par. Absolwent psychologii, aktualnie w trakcie szkolenia do certyfikatu psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego CTPB. Swoje bogate doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatryczny w Lublińcu, Schronisku dla Nieletnich w Szczecinie oraz w Szpitalu Psychiatrycznym w Toszku i Ośrodku Pomocy Społecznej w Radlinie. Współpracuje z Centrum Rehabilitacji Społecznej w Katowicach, gdzie pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Biegły sądowy.

Magdalena Kosielska

Psycholog i psychoterapeuta

Magdalena Kosielska

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyła całościowe szkolenie przygotowujące do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Specjalizuje się w psychoterapii indywidualnej osób dorosłych. W pracy terapeutycznej opiera się głównie o zasady psychoterapii psychodynamicznej, jednocześnie starając się elastycznie podążać za pacjentem.

Doświadczenie kliniczne zdobywała pracując w Poradni Zdrowia Psychicznego raz Dziennym Oddziale Leczenia Nerwic. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.

Oprócz psychoterapii zajmuje się także diagnozą psychologiczną i neuropsychologiczną.

Beata Majewska

Pedagog i psychoterapeuta

Magdalena Plich

Od 2015 r. prowadzę psychoterapię indywidualną osób dorosłych (w sytuacji kryzysu, z zaniżoną samooceną, z zaburzeniami lękowymi, objawami nerwicy, doświadczających nadmiernego stresu, z trudnościami w budowaniu związku, z syndromem DDA i DDD) a także terapię par /małżeństw oraz terapię rodzinną. Ukończyłam Czteroletni Całościowy Kurs Psychoterapii w Ośrodku Szkoleń Systemowych w Krakowie oraz cykl szkoleń z zakresu psychoterapii w Katowickim Instytucie Psychoterapii. Pracuję w nurcie psychoterapii systemowej i systemowo – komunikacyjnej w oparciu o zasoby i mocne strony rodziny/ partnerów/ jednostki.

Ewelina Kronberg

Pedagog zdrowia, psychoterapeuta

Ewelina Kronberg

Psychoterapeuta z ukończonym całościowym szkoleniem w zakresie psychoterapii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień (certyfikat PARPA nr 765). Pedagog zdrowia. Biegły sądowy z zakresu uzależnienia od alkoholu. Absolwentka psychologii w biznesie. Zajmuję się poradnictwem i psychoterapią osób dorosłych i par. Specjalizuję się w pracy z osobami cierpiącymi z powodu zaburzeń nerwicowych, lękowych oraz osobowości. Prowadzę psychoterapię osób doświadczających trudności adaptacyjnych w różnorodnych sytuacjach życiowych. Pomagam osobom uzależnionym i ich rodzinom. Ponadto oferuję poradnictwo z dziedziny psychologii w biznesie, w obszarze rozwiązywania konfliktów interpersonalnych, negocjacji, sprawnego zarządzania organizacją oraz kierowania zespołem ludzi.

dr n. med. Paweł Krzywda

Psychiatra

dr n. med. Paweł Krzywda

Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2015 r uzyskał tytuł dr n. med. w zakresie psychiatrii. W 2016 r. uzyskał tytuł specjalisty psychiatry. W latach 2011-2016 pracował w Klinice Psychiatrii i Psychoterapii w Katowicach Ochojcu. Dodatkowo w latach 2014-2016 pracował Oddziale 04 Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu.

Paweł Krzywda - ZnanyLekarz.pl

Joanna Dębska – Biernat

Psycholog, psychoterapeuta

Joanna Dębska – Biernat

Jestem absolwentką psychologii Uniwersytetu Śląskiego, psychoterapeutką psychodynamiczną po całościowym czteroletnim atestowanym szkoleniu Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego, socjoterapeutką po dwuletnim studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Obecnie jestem w trakcie studiów z zakresu seksuologii klinicznej. Dodatkowo ukończyłam krótkie kursy, dotyczące prowadzenia psychoterapii dzieci w nurcie psychodynamicznym ,prowadzenia psychoterapii par i małżeństw oraz podstaw interwencji kryzysowej Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, autorką publikacji w periodyku „Psychoterapia Psychodynamiczna w Polsce” dotyczącej pracy psychoterapeutycznej w nurcie psychodynamicznnym z pacjentami psychotycznymi. Na moje doświadczenie zawodowe składa się praca w charakterze psychologa oraz psychoterapeuty w:

  • Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży w Jastrzębiu-Zdroju,
  • Domu pomocy społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Mysłowicach
  • Ośrodku Interwencji kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rybniku
  • Poradni Zdrowia Psychicznego w Mysłowicach
Do niedawna byłam kierownikiem Ośrodka Psychoterapii i Terapii uzależnień „Strefa Zmiany” oraz kierownikiem projektu aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach dla osób uzależnionych. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji, uczestniczę w konferencjach oraz zebraniach Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.

Izabela Witkowicz

Psycholog i psychoterapeutka

Izabela Witkowicz

Zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych. Pracuje w modalności psychodynamicznej. Tytuł magistra psychologii uzyskała na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie kształci się w psychoterapii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkolenie to jest atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując zarówno z pacjentami indywidualnymi w Poradniach Zdrowia Psychicznego jak i z grupami w Dziennych Oddziałach Psychiatrycznych oraz w Dziennym Oddziale Leczenia Nerwic. W kontakcie z pacjentem najważniejsze jest dla niej zbudowanie relacji opartej na poczuciu akceptacji, zrozumienia i bezpieczeństwa, gdyż relacja taka stanowi niezbędną podstawę do współpracy opartej na zaufaniu i zaangażowaniu. W swojej pracy kieruje się Kodeksem Zasad Etycznych Psychoterapeuty. Poddaje się regularnej superwizji.

Ola Bednarczyk

Psycholog i psychoterapeutka

Ola Bednarczyk

Absolwentka psychologii, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie procesu certyfikacji. Zajmuje się diagnozą psychologiczną oraz psychoterapią dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz par. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w Śląskim Ośrodku Onkologii „SANIVITAS”, Przychodni Lekarskiej „MACIEJÓW” w Zabrzu, Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore w Dąbrowie Górniczej oraz Poradni Psychologicznej PARTNER w Gliwicach. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach a pracę terapeutyczną poddaje regularnej superwizji.

dr Ewa Wojtyna

SUPERWIZOR

Zakład Psychologii Zdrowia i Jakości Życia adiunkt
Ewa Wojtyna

Obszary zainteresowań:
psychosomatyka, psychoonkologia, medycyna bólu, psychodiabetologia, terapia poznawczo-behawioralna, zachowania zdrowotne

Więcej na stronie: Instututu Psychologicznego UŚ.